علت ریزش مو در زنان روشهای درمان آن چیست؟

تاریخ ارسال : 1400/08/16

جلوگیری از ریزش مو بسیار راحتتر و کم هزینه تر از بسیاری از روش ها برای جبران موهای از دست رفته است. بهتر است ابتدا علت ریزش مو در زنان را دریافته و سپس با استفاده از روش های آسان به درمان آنها پرداخته شود.

ریزش مو (آلوپسی) می تواند فقط پوست سر یا کل بدن شما را تحت تأثیر قرار دهد و می تواند موقت یا دائمی باشد. ریزش مو همچنین دلایل ریشه ای مختلفی دارد. وراثت، تغییرات هورمونی، شرایط پزشکی یا بخشی طبیعی از فرایند افزایش سن باشد. هرکسی ممکن است موهای سر خود را از دست بدهد اما این ریزش مو در مردان شایع تر است و یا اینکه بیشتر خود را نمایش می دهد.
طاسی نوعی از ریزش موی شدید است. ریزش مو می تواند براثر چند عامل در کنار هم تشدید شود. به طور مثال ریزش موی ارثی، همراه با افزایش سن باعث طاسی می شود. به همین خاطر است که اقایان که بصورت ارثی ریزش مو دارند از سن 30 تا 40 سالگی به بعد به مرور شاهد کاهش تراکم موهای سر بخصوص در جلوی سر شده و کم کم مجبور به کاشت مو می شوند. 
با وجود مشاهده بیشتر ریزش مو در مردان اما نمی توان از ریزش موی زنان نیز چشم پوشی کرد. زنان به دلیل نوع و مدل موهای سر خود، آرایش های مداوم مو، رنگ مو، بلندی مو، شنیون های مختلف و از همه مهمتر کمبود بسیاری از ویتامین های ضروری بدن بصورت مقطعی و یا مداوم دچار ریزش مو می شوند. 

علائم ریزش مو در زنان 

بسته به علت ریزش مو ممکن است به طرق مختلف ظاهر شود. ممکن است به طور ناگهانی یا تدریجی مشاهده کنید که پوست سر شما نمایان شده و تراکم موها به شدت کاهش یافته است. بهتر است پیش از اینکه این اتفاق بیافتد علت ریزش مو در زنان را دریابید و به فکر چاره باشید با مراجعه به پزشک و استفاده از مکمل های مفید برای پوست جلوی ریزش بیشتر را بگیرید. تقویت موها بسیار آسان تر از تحریک به رشد مجدد ریشه و فولیکول خواهد بود.
ریزش موی غیرطبیعی زمانی اتفاق می افتد که شما در طول روز بیش از اندازه نرمال موهای خود را در شانه زدن و در طول روز از دست بدهید. ریشه موها سست شده و با دست کشیدن در بین موها شما چند تار را بین انگشتان خود می بینید. همه عواملی هستند که نشان می دهند نیاز است تا به موهای خود رسیدگی بیشتری کنید. استفاده از ویتامین ها و مکمل هایی همچون قرص هیرتامین برای تأمین مواد مورد نیاز رشد مو، استفاده از انواع ماسک مو و سرم های تقویتی، همچنین روش های صحیح بستن مو، نکشیدن موها برای شانه زنی و یا بستن محکم مو می تواند عواملی باشد که از آسیب بیشتر و ریزش موها جلوگیری کند.

ویتامین های مفید برای جلوگیری از ریزش مو

ویتامین ها بطور کلی برای حفظ سلامت جسمانی مفید هستند. با این وجود باید در نظر داشت که برخی ویتامین ها اثر مستقیم و مثبتی بر رشد و تقویت مو خواهند داشت. مرحله نخست برای جلوگیری از ریزش مو یافتن علت ریزش مو در زنان است. پس از آن می توان با تغذیه صحیح جلوی پیشروی را گرفت. 
ویتامین A، علاوه بر کل بدن برای پوست و مو بسیار مفید است. باعث حفظ موها از خشکی و شکنندگی نیز می شود. ویتامین های ب مجموعه کاملی هستند که علاوه بر تقویت مو باعث حفظ رنگدانه های مو و افزایش ضخامت موها نیز می شوند. ویتامین c، کلاژن مورد نیاز برای رشد مو را تأمین می کند. باعث رشد بهتر موها شده و از سفید شدن موها جلوگیری می کنند. ویتامین دی نیز برای تقویت فولیکولهای مو بسیار مفید هستند. ویتامین E، برای تقویت پوست سر و ریشه موها مفید است. آهن، پروتئین، مس و زینک نیز از دیگر مواد مورد نیاز برای تقویت و بهبود رشد موها است.